Ruleta patrí medzi „Hazardné hry“. Existuje mnoho druhov tejto hry a jej história sa podľa niektorých zdrojov datuje do obdobia antického Grécka. Stôl a motív špeciálneho kruhu sa vyskytujú na mnohých miestach. Ruleta je spojená s typickým kasínom. Keď myslíme na hazardné hry, často si pod tým pojmom predstavíme práve Ruletu. V tomto prípade nehráme karty ani kocky. Najdôležitejším miestom každého herného stola je špeciálny kruh, po ktorom sa pohybuje biela guľa. Tieto kolesá majú v závislosti od verzie 37 alebo 38 medzier. Hráči stavia na svoje čísla, po ktorých pozorujú ďalší osud hry v nádeji, že sa lopta zastaví na poli práve svojho počtu. Nie je potrebné vytočiť presné číslo. Môže si vybrať ktorúkoľvek zo zón, červenú alebo čiernu, vnútri alebo mimo. Každá z týchto kombinácií má svoje vlastné meno. Ruleta je k dispozícii aj v každom online kasíne. Okrem obvyklej verzii je k dispozícii aj živá verzia, ktorá robí hru atraktívnejšiou.

Európska a Americká ruleta

Ak ruleta obsahuje 37 čísel, je to Európska ruleta. Červené a čierne čísla sú od 1 do 36, pričom obsahuje aj jedno zelené políčko, na ktorom je nula. Ak ruleta obsahuje dve nuly, je to Americká ruleta. V Americkej rulete je všetko tak ako v Európskej, zmena spočíva v tom, že obsahuje jedno zelené políčko s nulou a druhé s dvoma nulami. Hra funguje tak, že hráči si vyberú farbu alebo číslo, o ktorom si myslia, že tam gulička padne. Ešte pred tým ako krupiér roztočí koleso, hráči si kúpia stávky. Po tom ako gulička dopadne, sa vyplatia výhercovia, ktorí vsadili to správne číslo.

História rulety

Mnohí historici sa domnievajú, že podobná hra ako ruleta sa hrávala už v starej Číne a do Európy ju priviezli obchodníci z ďalekého východu. Ďalej je známe, že v 18. storočí prišiel s touto myšlienkou fyzik Blaise Pascal. Pôvodne Ruleta nemala byť vytvorená ako hazardná hra, ale Pascal, ktorého fascinovala myšlienka zostrojenia perpetua mobile, chcel takto vytvoriť generátor náhodných čísel. V súčasnosti si môžete zahrať ruletu už aj online, prevádzkovatelia vytvorili špeciálny softvér pre hranie rulety online. Hoci hráčov rulety online neustále pribúda a stala sa veľmi populárnou, nemá výhodnejšie house edge ako klasická hra. Okrem toho online kasína musia pravidelne absolvovať audit softvéru. Každopádne táto hra je naozaj veľká zábava pre všetkých milovníkov hier. ruletaTak ako bola ruleta prvýkrát navrhnutá v 18. storočí vo Francúzsku v dnešnej podobe a postupne sa stále zdokonaľovala, tak existuje veľa historikov, ktorí pokladajú Pascala za prvého skutočného objaviteľa, ktorý vynašiel túto primitívnu formu rulety, keď hľadal stroj na večný pohyb. Tak ako sa postupne ruleta vyvíjala, tak v súčasnej podobe sa hra začala hrať až v roku 1796 v Paríži. Pôvodný opis ruletovej hry v súčasnej podobe, je možné nájsť vo francúzskom románe La Roulette od Jaques Lablee, ktorý opisuje koleso rulety v Paríži v kráľovskom paláci. Popisuje tu stratégiu a pravidlá hry. Existuje ale ešte aj skorší odkaz na túto hru , ktorý bol uverejnený v nariadeniach pre Nové Francúzsko v 1758.

Ako ruleta vlastne vypadala v minulosti?

Kolesá rulety, ktoré sa používali v parížskych kasínach koncom 90. rokov 20. storočia mali červenú pre jednu nulu a čiernu pre dvojitú nulu. Zelená bola vybraná pre nuly už v 18. storočí. V roku 1843 bolo predstavené ruletové koleso v štýle 0 v Nemecku dvoma Francúzmi. Tak vznikla konkurencia k predošlému typu rulety. Niektoré skoré americké ruletové kolesá obsahovali čísla 1 až 28 a jedna nula, dvojitá nula a americký orol. Slot eagle predstavoval symbol americkej slobody, priniesol kasínu mimoriadnu výhodu. Hoci táto tradícia trvala len nejakú dobu, časom sa vytratila a od určitej doby má koleso iba číslované sloty. Hra sa rozšírila po celej Európe a USA až v 19. Storočí a stala sa jednou z najznámejších a najpopulárnejších kasínových hier. V šesťdesiatych rokoch nemecká vláda zrušila hazardné hry. Práve vtedy rodina Blancov , ktorá sa presťahovala do posledného legálneho kasínového miesta v Európe, kde založili hazardnú mekku pre Európsku elitu. Práve tu a v tomto období sa stalo ruletové koleso prvou hrou. Postupne, v priebehu rokov sa začalo vyvážať do celého sveta okrem USA. V USA stále pretrvávalo dvojité nulové koleso ako dominantné. Takto sa postupne vyvíjala ruleta a hoci v priebehu jej vývoja si zažila rôzne obdobia, kedy ako už bolo napísané bola aj zrušená a zakázaná, vyvinula sa až do súčasnej podoby, kedy je prítomná všade po celom svete.

Jedna z prvých amerických hazardných hier West Makeshift

V USA sa dvojité nulové koleso dostalo na cestu na západ. Postupne sa z neho vyvinula americká ruleta. Táto americká hra bola vyvinutá v hazardných hrách naprieč novými územiami, na ktorých boli zriadené provizórne hry, zatiaľ čo francúzska hra sa vyvinula v Monte Carle. Na začiatku 20. storočia bolo čo sa týka tejto hry významné kasínové mesto Monte Carlo a Las Vegas. V 70. rokoch kasína po celom svete sa začali viacej rozširovať a prekvitať. Do roku 2008 existovalo už na svete niekoľko stoviek kasín, v ktorých si môžete zahrať aj ruletu. S dvojitým nulovým kolesom sa môžete stretnúť v USA, Kanade, Južnej Amerike a Karibiku, zatiaľ čo jednonulové koleso prevláda v iných častiach sveta. Tak ako sa ruleta vyvíjala v čase, tak v súčasnosti, v roku 2016 bolo predstavené v benátskom Las Vegas prvé trojnásobne nulové koleso. Toto koleso sa rozšírilo aj ďalej do ďalších krajín vo svete. Pre ruletového hráča existujú rôzne stávkové možnosti. Ruletový stôl zvyčajne ukladá minimálne a maximálne stávky a tieto pravidlá sa zvyčajne vzťahujú osobitne pre všetky stávky hráča vnútri a vonku pre každé roztočenie. Pre vnútorné stávky na ruletové stoly, niektoré kasína môžu používať samostatné stolné žetóny rulety rôznych farieb na rozlíšenie hráčov pri stole.

ruletaRuleta v Kalifornii

V roku 2004 Kalifornia legalizovala formu rulety známu ako Kalifornská ruleta. Podľa zákona musí hra na výber výherného čísla používať karty a nie sloty na ruletovom kolese.

Rozloženie tabuľky rulety

Stávková oblasť pokrytá textilom na ruletovom stole je známa ako rozloženie. Rozloženie je buď jedna nula alebo dvojitá nula. Rozloženie v európskom štýle má jednu nulu a rozloženie v americkom štýle je zvyčajne dvojité nula. Americký ruletový stôl s kolieskom na jednom konci sa teraz používa vo väčšine kasín. Francúzsky stôl s kolieskom v strede a rozmiestnením na oboch stranách sa zriedka nachádza mimo Monte Carlo. Priemer domu alebo hrana domu alebo výhoda domu (tiež nazývaná očakávaná hodnota) je čiastka, ktorú hráč stratí v porovnaní s priemerne dosiahnutou stávkou. Ak hráč staví na jedno číslo v americkej hre existuje pravdepodobnosť 1 ⁄ 38, že hráč vyhrá 35-násobok stávky a 37 ⁄ 38 šanca, že hráč prehrá svoju stávku. Očakávaná hodnota je: Prítomnosť zelených štvorcov na ruletovom kolese a na stole je technicky jedinou hranou domu. Vonkajšie stávky sa vždy prehrajú, keď príde jedna alebo dvojitá nula. Dom však má výhodu aj vo vnútorných stávkach, pretože výplaty (vrátane stávky pôvodného hráča) sú vždy nastavené na 36 až 1, ak matematicky máte 1 z 38 (1 z 37 pre francúzsku / európsku ruletu) pri výhre priamej stávky na jedno číslo. Ak chcete demonštrovať hranu domu na vnútorných stávkach, predstavte si, že na všetky vnútorné čísla (vrátane 0 a 00) umiestnite priame stávky na 1 $, aby ste zaistili výhru: vrátilo by sa vám iba 36 dolárov, ak ste strávili 38 dolárov. Takto sa dá pokračovať ďalej a táto hazardná hra má svoje pravidlá, ktoré sa dajú aj logicky prekuknúť a dá sa prostredníctvom vedomostí hráča z toho ťažiť. Je však dôležité, aby si hráč uvedomil všetky súvislosti a pravdepodobnosti a vyťažil z jednotlivých konkrétnych situácií.