Športové stávky sú aktivita, ktorá predpovedá športové výsledky a vkladá stávky na výsledok. Frekvencia športových stávok sa líši štát od štátu, pričom prevažná väčšina stávok sa podáva na futbal, americký futbal, basketbal, baseball, hokej, cyklistiku, automobilové preteky, zmiešané bojové umenia a box na amatérskej aj profesionálnej úrovni. Toto platí vo všeobecnosti celosvetovo. Športové stávky sa môžu vzťahovať aj na iné ako atletické udalosti, ako sú súťaže o reality show a politické voľby, a iné súťaže ako sú dostihy, dostihy chrtov a nelegálne podzemné zápasy. Nie je neobvyklé, že webové stránky so športovými stávkami ponúkajú stávky na zábavné podujatia, ako sú ceny Grammy, Oscars a Emmy Awards.

Zákonné a nezákonné stávkovanie

Športoví stávkujúci uzatvárajú stávky prostredníctvom bookmakera / stávkovej kancelárie, alebo prostredníctvom súkromne riadených podnikov. Termín „kniha“ je odkaz na knihy, ktoré používajú makléri na sledovanie stávok, výplat a dlhov. Mnoho legálnych stávkových kancelárií existuje online, prevádzkujú sa cez internet z jurisdikcií oddelených od klientov, ktorým slúžia, zvyčajne na obchádzanie rôznych zákonov o hazardných hrách. Stávky uzatvárajú „vopred“, čo znamená, že stávkujúci musí zaplatiť stávkovú knihu pred podaním stávky. Nelegálni bookmakeri môžu vďaka svojej činnosti fungovať kdekoľvek, ale požadujú iba peniaze od stávkujúcich ľudí a nevyžadujú vsadené peniaze vopred, čo vytvára stávku voči bookmakerovi od stávkujúceho. Vytvára sa tým množstvo ďalších trestných činov, čím sa zvyšuje ich nezákonnosť.

Športové stávky podrobnejšie a ich negatíva

Športové stávky vyústili do mnohých škandálov v športe, ktoré ovplyvňujú integritu športových udalostí prostredníctvom rôznych činov vrátane bodového hodnotenia (hráči ovplyvňujú skóre chýbajúcimi strelami), bodového fixovania (akcia hráča je pevne stanovená), zlých hovorov úradníkov a ich reakcia na kľúčové momenty a celkové stanovenie výsledkov (celkový výsledok udalosti je pevne daný).

Druhy stávok

Športové-stávky

Športové-stávky

Stávky na Moneyline nie sú rozložené a vyžadujú, aby vybraný tím vyhral hru priamo. Zvýhodnený tím platí nižšie šance, a preto slúži hlavne ako lákadlo pre lepšie vyplatenie slabého psa. Stávkujúci môže niekedy spojiť tento typ stávky s favorizovaným tímom, aby sa zvýšila výplata parlay.

Stávky na spread sú stávky, ktoré sa uzatvárajú proti spreadu. Rozpätie alebo línia je číslo pridelené stávkovými kanceláriami, ktoré znevýhodňuje jeden tím a zvýhodňuje druhé tímy, keď hrajú dva tímy a jeden je vnímaný ako pravdepodobnejšia výhra.

Ak je konečné upravené skóre nerozhodné, stávka sa považuje za vklad. Toto je najbežnejší typ stávky v amerických športových stávkach.

Stávky na návrhy sú stavené na veľmi špecifický výsledok zápasu, ktorý sa netýka konečného skóre, zvyčajne štatistického charakteru. Medzi príklady patrí predpovedanie počtu gólov, ktoré hviezdny hráč skóruje v asociálnom futbalovom zápase, stávkovaní, či hráč pobeží určitý počet yardov v americkom futbalovom zápase, alebo stávkovanie, že hráč baseballu v jednom tíme nazhromaždí viac zásahov ako iný hráč v opačnom tíme.
Parlay zahŕňa viac stávok, ktoré odmeňujú úspešných stávkarov s vyššou výplatou, iba ak vyhrá všetky stávky v parlay. Parlay sú minimálne dve stávky, ale môže ich byť toľko, koľko bookmaker dovolí. Možná výplata parlay je určená kombinovanou pravdepodobnosťou všetkých podaných stávok. Parlay sú pre stávkarov veľmi príťažlivé, pretože sú menej riskantné ako priame stávky. Je ťažké predpovedať zápas jednej hry, takže je v prospech stávkujúcich vybrať viac stávok vo forme prednosti.

Budúce stávky. Zatiaľ čo všetky športové stávky sú podľa definície týkajúce sa budúcich udalostí, stávky uvedené ako „futures“ majú vo všeobecnosti dlhodobý horizont meraný v týždňoch alebo mesiacoch; napríklad stávka, že určitý tím NFL vyhrá pre nadchádzajúcu sezónu. Takáto stávka musí byť vykonaná pred začiatkom sezóny v septembri a výherné stávky sa nevyplatia, kým nedôjde k uzavretiu v januári alebo februári.

Hlava na hlave. V týchto stávkach tipujúci predpovedá výsledky konkurentov proti sebe a nie k celkovému výsledku udalosti. Príkladom sú preteky Formuly 1, kde stavíte na dvoch alebo troch jazdcov a ich umiestnenie medzi ostatnými. Niekedy môžete tiež staviť „kravatu“, v ktorej jeden alebo obaja jazdci majú buď rovnaký čas, vypadávajú alebo sú diskvalifikovaní.

V totalizátoroch (niekedy nazývaných stávky s flexibilnou úrokovou sadzbou) sa kurzy menia v reálnom čase podľa podielu na celkovej výmene, ktorý každý z možných výstupov získal, pričom sa berie do úvahy miera návratnosti stávkovej kancelárie ponúkajúcej stávku. Napríklad: Ak percento návratnosti stávkových kancelárií je 90%, 90% sumy umiestnenej na víťazný výsledok bude vrátených stávkujúcich a 10% dostane bookmaker. Samozrejme čím viac peňazí stavíte na určitý výsledok, tým menšie sú šance na tento výsledok.

Polovičné stávky. Stávka na polovicu (polčas) sa týka iba skóre prvej alebo druhej polovice. Táto stávka môže byť umiestnená na spread (líniu). Môže sa to vzťahovať aj na konkrétnu štvrtinu amerického futbalu alebo basketbalu.

Stávky v hre. Stávkovanie v hre je celkom nová funkcia, ktorú ponúkajú niektoré športové stávkové kancelárie online a ktorá umožňuje tipujúcim vkladať nové stávky počas prebiehajúcich športových udalostí. Stávky naživo sa prvýkrát objavili na konci 90. rokov, keď niektorí stávkujúci stávkovali telefonicky, zatiaľ čo prebiehala športová udalosť, a teraz sa v mnohých krajinách stala populárnou online službou. Zavedenie stávok v hre umožnilo stávkarom zvýšiť počet trhov, na ktoré sa dajú staviť počas športových udalostí, a hráči môžu počas zápasov uzatvárať stávky na základe rôznych druhov herných aktivít.

Výplata v hotovosti je funkcia stávkovania v hotovosti, ktorá umožňuje užívateľovi stávkovej webovej stránky profitovať skoro, ak sa blíži ich stávka, alebo získať časť svojich vkladov späť, ak ich stávka ide proti nim – to všetko pred skončením udalosti.

Stávková kancelária

Športové stávkyStávková kancelária funguje ako tvorca trhu pre športové stávky, z ktorých väčšina má binárny výsledok: tím buď vyhrá, alebo prehrá. Stávková kancelária prijíma obidve stávky a udržuje rozpätie, ktoré zabezpečí zisk bez ohľadu na výsledok stávky.

Mnoho z popredných stávkových kancelárií v oblasti hazardných hier od 30. do 60. rokov sa začalo v období zákazu 20. rokov. Boli to často potomkovia prílevu prisťahovalcov prichádzajúcich v súčasnosti do USA. Hoci bežným stereotypom je, že tieto stávkové kancelárie boli talianskeho pôvodu, mnoho popredných stávkových kancelárií pochádzalo z východnej Európy.

Ako to vypadá na Slovensku a nakoľko je táto činnosť legálna?

Každá krajina si upravuje svoje stávkovanie a zákony podľa seba, preto sa legálnosť mení v závislosti od krajiny. Na Slovensku sú zákony upravované tak, že stávkovať môžu len osoby staršie ako 18 rokov a prevádzkovať hazardné hry môžu len spoločnosti, ktoré majú licenciu na Slovensku.Slovákom je však cez internet ponúkané tipovanie a rôzne bonusy niekoľko spoločností. Niektoré sú prevádzkované aj v slovenskom jazyku napr: Bwin alebo Expekt. Napríklad spoločnosť Bwin si na Slovensku robí silnú reklamu najmä na internete. Slovákom sa to však nepáči, pretože tieto spoločnosti majú licenciu len v EU a nie na Slovensku a tak neprispievajú štátu na daniach zo zisku. V slovenských médiach vyšli informácie, že toto tipovanie je nelegálne a stávkové kancelárie si na Slovensku nemôžu robiť reklamu.

Stávkovanie je veľmi zaujímavá forma hazardu a v článku ste sa mohli stretnúť s viacerými možnosťami a druhmi stávok. Športové stávkovanie je veľmi zaujímavá činnosť a veľa hlavne hazardných hráčov si v nej nájde ten svoj vlastný pôžitok z hry. Stávkari si tak zvýšia adrenalín, a často krát sa dopracujú k slušným výhram, no samozrejme, že táto činnosť je spojená s vysokým rizikom. Na druhej strane je tu veľa nevýhod, ktoré sú nevýhodami hlavne pre konkrétne udalosti. Nemožnosť predvídať vývoj hry alebo silu konkrétnej strany na ktorú stávkujúci staví, vyvoláva veľkú mieru neistoty, čo môže byť pre určitých ľudí veľmi vzrušujúce, no na druhej strane aj nebezpečné. Je preto len na vás či sa do niečoho takéhoto odhodláte pustiť ak ešte o stávkovaní nemáte veľa informácií alebo skúsenosti s touto činnosťou. Vždy je samozrejme dôležité vedieť o konkrétnych typoch stávok čo najviac informácií, aby ste vedeli ako veci fungujú a nepodstupovali tak zbytočné sklamanie alebo riziko.