Hazardné hry by mali byť iba formou zábavy a prostriedkom plynutia času. Ako sa často stáva, zábava si vyžaduje peniaze, keď sa hrá v kasíne. Ak však máte pocit, že nemôžete prestať a väčšina peňazí ide na hazard, môžete byť závislí.

Pri hraní v kasíne môžete nielen vyhrať, ale aj prehrať, takže vždy stanovte svoje limity – sumu, ktorú si môžete dovoliť prehrať a zastavte sa, keď sa tento limit dosiahne. Nikdy nehrajte napríklad s odloženým nájomným s nádejou na zdvojnásobenie sumy.

Ak máte podozrenie na závislosť, okamžite vyhľadajte pomoc.

Ak máte vo svojej rodine deti, uistite sa, že nemajú prístup na webové stránky online kasín, pretože kasína sú určené pre dospelých. Softvér ako NetNanny alebo CyberPatrol môžete použiť na zabránenie prístupu maloletých k webovým stránkam hazardných hier.

Moderné kasína ponúkajú limit na množstvo peňazí, ktoré môžete počas dňa minúť na svojom kasínovom hernom účte, a tak viete ovládať svoje výdavky a príliš neminiete – použite túto možnosť. V prípade potreby môžete svoj herný účet uzamknúť alebo zmraziť.

Ak máte pocit, že zábava sa stala bremenom, existuje niekoľko spôsobov, ako vyhľadať pomoc:

Na Slovensku existuje mnoho organizácií, ktoré sa snažia pomôcť ľuďom, ktorí sú závisí od hrania hazardných hier.

Pomocnú ruku hráčom podávajú na Slovensku od roku 2013 na Linke pomoci pre problémy s hraním. Bezplatná linka 0800 800 900 je v prevádzke od pondelka do piatka v čase od 9.00 do 17.00 h, mimo prevádzkových hodín je k dispozícii záznamník.

Medzi spôsoby liečby patrí:

Ústavný liečebný program

Tento druh programu môže byť užitočný vtedy, keď sa bez pomoci nedokážete vyhýbať kasínam či iným miestam, kde sa gembluje. Budete tam musieť zostať určitý čas, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 30 dní po celý rok.

Po prepustení z ústavnej liečby nasleduje dlhodobé doliečovanie patologických hráčov v špecializovaných ambulanciách. Na Slovensku sa možno liečiť z patologického hráčstva v mnohých centrách, alebo na jednotlivých psychiatrických oddeleniach, no jediným špecializovaným pracoviskom na liečbu nelátkových závislostí a patologického hráčstva je Psychiatrické oddelenie FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Bohaté skúsenosti s liečbou gamblérov majú aj lekári v Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom, n. o., Predná Hora.

Ambulantný liečebný program

Tieto druhy programu sa používajú bežnejšie. Počas neho je možné navštevovať vyučovania v danom zariadení. Takisto môžete navštevovať skupinové stretnutia a individuálnu terapiu. Budete naďalej bývať doma a chodiť do školy, práce či na iné každodenné aktivity.

12-krokové programy

Anonymní gambleri (GA) či iné 12-krokové programy vám môžu pomôcť prekonať závislosť od gamblingu. Tento typ programu môže byť zvlášť užitočný, keď si nemôžete dovoliť intenzívnejšie možnosti liečby. Program je štrukturovaný podobne ako model Anonymní alkoholici a pomáha budovať podpornú sieť s inými uzdravujúcimi sa závislými od gamblingu.

Psychoterapia alebo kognitívno-behaviorálna terapia

Okrem skupinového poradenstva či podporných stretnutí môže pomôcť aj individuálna terapia. Závislosť od gamblingu môže vychádzať z hlbších emocionálnych problémov či otázok.

Vyhľadajte pomoc v najbližšom krízovom stredisku bez ohľadu na to, v ktorom meste sa nachádzate.

Čo je to závislosť na hazardných hrách a problémové hranie?

Problémy s hazardnými hrami sa môžu vyskytnúť každému z akejkoľvek oblasti života. Vaše hazardné hry prechádzajú od zábavnej, neškodnej chuti k nezdravej posadnutosti s vážnymi následkami. Či už vsádzate na športy, stieracie karty, ruletu, poker alebo hracie automaty – v kasíne alebo online – problém s hazardom môže narušiť vaše vzťahy, zasahovať do práce a viesť k finančnej katastrofe. Môžete dokonca robiť veci, o ktorých ste si nikdy nemysleli, že by ste urobili ako napríklad vytvoriť obrovské dlhy alebo dokonca kradnúť peniaze na hazard.

Závislosť na hazardných hrách – známa tiež ako patologické hráčstvo, nutkavé hazardné hry alebo porucha hazardných hier – je porucha kontroly impulzov. Ak ste nutkavým hráčom, nemôžete ovládať impulz k hazardu, aj keď má na vás alebo vašich blízkych negatívne následky.

Samozrejme, môžete mať aj problém s hazardom bez toho, aby ste boli úplne mimo kontroly. Problémové hazardné hry sú akékoľvek hazardné hry, ktoré narušujú váš život. Ak sa zaoberáte hazardnými hrami, trávite na nich stále viac času a peňazí, vytvárate straty alebo hazardujete napriek vážnym následkom vo svojom živote, je to už problém.

Závislosť na hazardných hrách je často spojená s inými poruchami správania alebo nálady. Mnoho problémových hráčov trpí aj problémami so zneužívaním návykových látok, stresom, depresiou, úzkosťou alebo bipolárnou poruchou. Ak chcete prekonať svoje problémy s hazardom, musíte sa tiež zaoberať týmito a akýmikoľvek inými základnými príčinami.

Aj keď sa vám môže zdať, že ste bezmocní keď chcete prestať s hazardom, existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste problém prekonali, opravili svoje vzťahy a financie a nakoniec získali kontrolu nad svojím životom. V prvom rade si musíte zistiť čo sú v tejto oblasti mýty a čo skutočné fakty.

Známky a príznaky závislosti na hazardných hrách

Závislosť na hazardných hrách sa niekedy označuje ako „skrytá choroba“, pretože neexistujú žiadne zjavné fyzické príznaky alebo symptómy, ako napríklad závislosť od drog alebo alkoholu. Problémoví hráči tiež zvyčajne problém popierajú alebo minimalizujú – a to aj pre seba. Môžete však mať problém s hazardom, ak:

Cítite potrebu mlčanlivosti o svojich hazardných hrách. Mohli by ste tajne hazardovať alebo klamať o tom, koľko hazardujete, cítite, že ostatní nerozumejú, alebo že ich prekvapíte veľkým víťazstvom.

Máte problémy s ovládaním hazardných hier. Keď začnete hrať, môžete odísť? Alebo ste nútení hazardovať, kým nevyčerpáte svoj posledný dolár, aby ste zvýšili svoje stávky v snahe získať späť stratené peniaze?

Hráte, aj keď nemáte peniaze. Môžete hazardovať, až kým miniete posledný dolár, a potom prejdete na peniaze, ktoré nemáte – peniaze na zaplatenie účtov, kreditných kariet alebo vecí pre vaše deti. Môžete sa cítiť prinútení požičať si, predávať alebo dokonca kradnúť veci za peniaze na hazard.

Ako si v tomto prípade pomôcť sám?

Najväčším krokom k prekonaniu závislosti na hazardných hrách je uvedomenie si, že máte problém. Vyžaduje si to obrovskú silu a odvahu, najmä ak ste prišli o veľa peňazí a máte napäté alebo prerušené vzťahy. Je dôležité si uvedomiť, že aj z tohto problému sa dá dostať.

Naučte sa zmierňovať nepríjemné pocity zdravším spôsobom. Hráte, keď ste osamelí alebo znudení? Alebo po stresujúcom dni v práci alebo po hádke so svojím manželom? Hazard môže byť spôsob, ako upokojiť nepríjemné emócie, uvoľniť sa alebo sa stýkať. Existujú však zdravšie a účinnejšie spôsoby riadenia nálad a zmiernenia nudy, napríklad cvičenie, trávenie času s priateľmi, ktorí nehrávajú.

Posilnite svoju podpornú sieť. Je ťažké bojovať proti akejkoľvek závislosti bez podpory, preto oslovte priateľov a rodinu.

Pripojte sa k skupine vzájomnej podpory. Napríklad Anonymous Gamblers je dvanásťstupňový program na obnovenie podľa vzoru Anonymných alkoholikov. Kľúčovou súčasťou programu je nájdenie bývalého hráča, ktorý má skúsenosti so zostaním bez závislosti a môže vám poskytnúť neoceniteľné vedenie a podporu.

Vyhľadajte pomoc pri základných poruchách nálady. Depresia, stres, zneužívanie návykových látok alebo úzkosť môžu spôsobiť problémy s hazardom a môžu sa zhoršiť aj nutkavým hazardom. Aj keď hazardné hry už nie sú súčasťou vášho života, tieto problémy stále pretrvávajú, preto je dôležité ich riešiť.